niedziela, 15 grudnia 2013

Morgi wygrywa, Kamil Stoch na podium w Titisee-Neustadt!

Cześć Wszystkim!
Wczoraj na skoczni HS-142 został rozegrany konkurs Pucharu Świata. Najlepsi skoczkowie świata powalczyli o zwycięstwo w niemieckiej miejscowości - Titisee-Neustadt.
Z wielkimi nadziejami liczyliśmy na naszych reprezentantów, którzy rokowali wielkie nadzieje w sobotnim konkursie indywidualnym. Z szczególnością wierzyliśmy w dobry występ Kamila Stocha, który bardzo dobrze spisał się na piątkowych treningach oraz sensacyjnie wygrał kwalifikacje. Jak się później okazało Polak nie zawiódł i spełni oczekiwania kibiców.
Sobotni konkurs stał na bardzo wysokim poziomie. Już tak dawno nie widziałam takiej bitwy na odległości. Wielu utytułowanych zawodników lądowało w okolicach rekordu skoczni, który należy do Adama Małysza oraz Svena Hannawalda (145 metrów). Skoczkowie zapewnili nam niesamowite show i mam nadzieję, że w dzisiejszej rywalizacji, także będziemy mogli podziwiać dalekie skoki i walkę do samego końca.
Emocjonujące zawody wygrał Thomas Morgenstern. Austriak, wracający do wysokiej dyspozycji zaprezentował się w kapitalny sposób. W pierwszym skoku poleciał aż 143,5 metra, co pozwoliło mu prowadzić po pierwszej serii. Z kolei świetny skok w serii finałowej pozwolił Mistrzowi Świata z Oslo zwyciężyć po raz pierwszy w sezonie olimpijskim. Zaraz za nim uplasował się lider naszej kadry - Kamil Stoch. Zakopiańczyk potwierdził dobrą dyspozycję, awansując z 8. miejsca na wysoką 2. pozycję, dzięki kapitalnemu skoku na 141,5 metra w drugiej odsłonie. Najniższy stopień podium uzupełnił 4-krtony Mistrz Olimpijski - Simon Ammann. Szwajcar za pierwszym razem wylądował zaledwie metr bliżej od oficjalnego rekordu skoczni, lecz drugi skok na 138m nie pozwolił odnieść zwycięstwa w zaciętym konkursie. Ciekawe, czy Simon ponownie celuje w Olimpiadę? Wydaje mi się, że tak, ale było by to niezwykłe jakby udało mu się ponownie sięgnąć po złote medale na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi. Zaraz za podium sklasyfikowany został Gregor Schlierenzauer. Lider Pucharu Świata, dzięki skoku na 140 m w serii finałowej awansował z 13. miejsca, aż o 9 lokat. Z postawy Tyrolczyka wydaje się, iż forma nie jest jeszcze ustabilizowana, ale warto wspomnieć, iż wygrał już w tym sezonie 2 konkursy (Kuusamo, Lillehammer). Poza tym dla 23-letniego zawodnika najważniejszym celem jest złoty medal w Soczi, i z pewnością tam chciałby być w najwyższej dyspozycji. Na 5. miejscu uplasował się Severin Freund. Reprezentant naszych zachodnich sąsiadów zaprezentował się w bardzo dobrym stylu przed własną publicznością.
Sporą niespodziankę sprawił bez wątpienia Noriaki Kasai. Weteran tej dyscypliny sportu zakończył rywalizację na wysokim 6. miejscu. Warto wspomnieć iż zawodnik ten ma 41 lat! Na 7. miejscu uplasował się słoweński lotnik Robert Kranjec, a 8. pozycję zajął Daiki Ito. 9. lokata przypadła Richardowi Freitagowi, który powrócił do konkursów po przerwie z powodu kontuzji. Czołową dziesiątkę zakończył Anders Bardal.
Na wielkie brawa zasługuje między innymi Piotr Żyła, który z odległej 23. pozycji zdołał awansować na 12. miejsce. O pechu może mówić Maciej Kot, który miał olbrzymią szansę, aby zająć miejsce na podium. Niestety, Mistrz Polski szybował w trudnych warunkach i ostatecznie uplasował się na 13. miejscu. Zaskoczył również Dawid Kubacki, który rywalizację zakończył na 17. pozycji. Na pochwałę zasługuje Klemens Murańka, który w debiucie w tym sezonie, zdobył punkty Pucharu Świata!(24. lokata)