poniedziałek, 30 grudnia 2013

PŚ w Oberstdorfie: Wyrównana walka, Ammann liderem TCS!

Cześć Wszystkim!
Można śmiało powiedzieć, iż pierwszy inauguracyjny konkursu 62. edycji Turnieju Czterech Skoczni przyniósł nam sporo emocji i wiele niespodzianek. Rywalizacja była bardzo zacięta,żeby zwyciężyć należało oddać 2 kapitalne skoki, aby wznieść ręce w ramach triumfu na skoczni Schattenbergschanze
Niezwykłe zwycięstwo odniósł Simon Ammann. 4-krotny Mistrz Olimpijski prezentuje świetna formę przed zbliżającymi się wielkimi krokami Igrzyskami Olimpijskimi w Soczi, na których będzie chciał z pewnością odegrać pierwszoplanową rolę. Szwajcar po pierwszej serii prowadził skokiem na 139 metr. W drugiej odsłonie wylądował znacznie bliżej, bo na 133 metrze, jednak rekompensata za krótszy najazd na próg, pozwoliła faworytowi turnieju odnieść pierwsze zwycięstwo w sezonie. Warto w tym momencie wspomnieć, iż wybitny zawodnik w swojej bogatej kolekcji, nie posiada trofeum za zwycięstwo w TCS. Któż wie, jeśli odda jeszcze 6 dobrych skoków ma wielką szansę, aby stanąć na najwyższym stopniu podium całej imprezy. Na drugim miejscu uplasował się Anders Bardal. Mistrz Świata z Val di Fiemme w trudnych warunkach zdołał oddać dwa rewelacyjne skoki na skoczni HS-137, (133.0, 133,5m). Na najniższym stopniu podium ex aequo stanęli Peter Prevc oraz Thomas Diethart, którzy otrzymali taką samą notę wynoszącą 297,3pkt. Młody Austriak sprawia nie lada zamieszanie w światowej czołówce zawodów Pucharu Świata. Już podczas konkursów w Engelbergu pokazał się z bardzo dobrej strony, dlatego też dostał on szansę od Aleksandra Pointnera, którą wykorzystał znakomicie już pierwszego dnia turnieju. Zaraz za podium sklasyfikowany został Thomas Morgenstern. 2-krotny zdobywca Pucharu Świata uważany za jednego z głównych rywali Kamila Stocha nie zawiódł, prezentując się kapitalnie po odniesionej kontuzji w Titisee-Neustadt, jednak finałowy skok na 134,5 metra nie pozwolił Austriakowi znaleźć się w pierwszej trójce zawodów. 6. pozycja przypadła weteranowi skoków narciarskich - Noriakiemu Kasai. Zasługuje on na wielkie brawa, za to jaką formę prezentuje ten zawodnik i to w wieku 41 lat! Osobiście myślę, że Japończykowi uda się zająć miejsce w pierwszej "3" klasyfikacji końcowej całego turnieju. 7. lokata przypadła kolejnemu austriackiemu skoczkowi - Michaelowi Hayboeckowi, a 8. pozycję zajął przedstawiciel gospodarzy Marinus Kraus. Dopiero na 9. miejscu znalazł się obrońca tytułu sprzed roku - Gregor Schlierenzauer. Mistrz Świata z Oslo w drugiej próbie oddał najdłuższy w serii finałowy skok na 137 metrów, zapewne gdyby w pierwszym skoku poszybował dalej mógłby uplasować się na wyższym miejscu. Czołową dziesiątkę zakończył Severin Freund.
Niestety, nie najlepiej poradzili sobie biało-czerwoni, którzy zajęli dość odległe miejsca. Z pewności liczyliśmy na znacznie więcej, lecz trzeba się cieszyć, że zapunktowali wszyscy nasi skoczkowie!
Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem został - Kamil Stoch. Lider naszej kadry uplasował się na 13. miejscu. Największa niespodziankę sprawił bez wątpienia Klemens Murańka, który w pierwszym skoku poszybował aż 141,5 metra, to zaledwie 2 metry bliżej od oficjalnego rekordu skoczni, lecz druga próba w złych warunkach atmosferycznych spowodowała, iż Klimek zakończył konkurs na 14. miejscu. Na całkiem niezłej 17. lokacie znalazł się Jan Ziobro. Pozostali biało-czerwoni zakończyli konkurs w trzeciej dziesiątce. Piotr Żyła uplasował się na 24. pozycji, Krzysztof Biegun na 27, a Maciej Kot na 28. miejscu.