poniedziałek, 25 marca 2013

Wielki Finał :D

Cześć Wszystkim ! :D
Po nieziemskim konkursie drużynowym nastał kolejny dzień pełen wielkich emocji. Planica to bez wątpienia najlepsze miejsce na zakończenie sezonu. Co roku organizowana jest tam wielka impreza gdzie każda ekipa musi przygotować tradycyjne dania z kraju, którego pochodzi. Po dobrej zabawie nadeszła decydują walka o utrzymanie bądź poprawienie swojej lokaty w PŚ i PŚ w Lotach Narciarskich. Wielką szansę miał Kamil Stoch gdyż mógł awansować nawet na 2 miejsce w Klasyfikacji Generalnej lecz musiał się także bronić przed świetnie skaczącym Severinem Freundem, który miał tylko 28pkt straty do Polaka.Pogoda okazała się wręcz idealna i sprzyjała dalekim lotom na Letalnicy. Po niewiarygodnej i zaciętej walce konkurs wygrał Jurij Tepes. Reprezentant gospodarzy dzięki dopingowi publiczności poleciał aż 217m (425,5pkt) i nieznacznie wyprzedził Rune Veltę. Norweg powracający do dobrego skakania podczas weekendu w Planicy spisywał się wybornie. Najpierw dobry występ w drużynie a teraz świetny popis w konkursie indywidualnym. Dzięki finałowemu skoku na 217,5m (423,7pkt) zanotował awans o 4 miejsca. Najniższy stopień podium zajął Peter Prevc. Dwukrotny medalista MŚ w Val di Fiemme poraz kolejny potwierdził świetną dyspozycję lądując na 218m (422,5pkt). Na czwartym miejscu uplasował się Noriaki Kasai. Japoński weteran skoków narciarskich poleciał aż 217,5m (417,8pkt) lecz przy tak wysokim poziomie rywalizacji nie wystarczyło to na podium. Na następnych lokatach znaleźli się: Piotr Żyła (409,6pkt), na 6 miejscu ex aequo Robert Kranjec i Denis Korniłow (406,5pkt), Kamil Stoch (406,1pkt), Severin Freund (404,9pkt) a czołową dziesiątkę zakończył Michael Neumayer (401,8pkt). Dobre 18 miejsce dzięki skoku na 194m zajął Maciej Kot. Dobrze poradził sobie także Dawid Kubacki. Reprezentant Polski lądował na 190,5m zajmując 21 pozycję. Po konkursie tradycyjnie zostały wręczone trofea na , które trzeba było cały rok równo i daleko skakać. W lotach narciarskich zwyciężył Gregor Schlierenzauer przed Robertem Kranjcem i Andreasem Stjernenem. Natomiast w Klasyfikacji Generalnej także wygrał z dużą przewagą Gregor przed Andersem Bardalem i
Kamilem Stochem. Polak zdołał się obronić i stanął na najniższym stopniu Klasyfikacji Generalnej. W Pucharze Narodów wygrała Norwegia przed Austrią i Niemcami. Tak zakończył się PŚ 2012/2013. Na następne konkursy musimy czekać na LGP w sierpniu. Jednak będę opisywać różne wydarzenia np. Mistrzostwa Polski za niedługo, biografie. Będę także wrzucać filmiki z pozostałych zawodów i wypowiedzi skoczków. Zapraszam do zaglądania na bloga :D